Opatrovaťeľská práca pre každého
Header

Au-pair.sk

Prosinec 6th, 2011 | Posted by admin in Au-pair | Nezařazené

ČO ZNAMENÁ BYŤ AU-PAIR?

Byť au-pair, znamená zapojiť sa do programu kultúrnej výmeny, ktorý v západnej Európe funguje už vyše pol storočia a o niečo kratšie aj v USA. Slovo au-pair je francúzskeho pôvodu a znamená „ako rovný s rovným“. Znamená to, že ako au-pair máš žiť ako súčasť rodiny, v jej dome, mať vlastnú izbu a stravovanie s rodinou. Rodine sa za jej pohostinnosť odplácaš svojou pomocou s deťmi a s domácnosťou.

KOĽKO BUDEM PRACOVAŤ?

Vo väčšine krajín je čas tvojej práce 30 hodín do týždňa, rovnomerne rozložených do 5 až 6 pracovných dní. V niektorých krajinách sa možno s rodinou dohodnúť na viac hodinách práce za väčšie vreckové, nemala by si však očakávať, že bude možné pracovať viac, ako určujú predpisy. Práca je iba časťou tvojho pobytu a zarábanie peňazí nemá byť tvojou hlavnou motiváciou. Au-pair program je program kultúrnej výmeny a má ti poskytnúť dostatok priestoru na vzdelávanie a spoznávanie života obyčajných ľudí krajiny, ktorú si si vybrala. Najmenej jeden deň v týždni musíš mať voľný. Vo Veľkej Británii je pre našich občanov predpísaný pracovný čas 25 hodín týždenne a dva voľné dni.

Z KTORÝCH KRAJÍN POCHÁDZAJÚ AU-PAIR?

Au-pair dievčatá a chlapci pochádzajú zo všetkých krajín západnej Európy (z Francúzska, Holandska, Talianska, Nemecka, Španielska, z Veľkej Británie, Švédska, Nórska, Fínska, Dánska, Islandu atď.), ale tiež z USA, Kanady a Austrálie a z niekoľkých krajín bývalej východnej Európy a vždy si vyberajú za svoju cieľovú krajinu tú, v ktorej jazyku sa chcú zdokonaliť, alebo ktorej kultúru chcú lepšie spoznať.

AKÚ PRÁCU BUDEM VYKONÁVAŤ?

Povinnosti au-pair sa skladajú z troch zložiek:
Starostlivosť o deti (Childcare): pomôcť im pripraviť sa ráno do školy, hrať sa s nimi v ich voľnom čase, pomôcť im s kúpaním, obliekaním, brať ich na vychádzky, vodiť ich do školy a zo školy… Všetko závisí od toho, v akom veku sú deti.
Ľahké domáce práce (Light housework): vysávať, žehliť, utierať prach, prať, udržiavať kuchyňu a kúpeľnu, pripraviť niečo ľahké na jedenie, aby ste s deťmi nepomreli od hladu v neprítomnosti rodičov.
Pasívny dozor nad deťmi (Babysitting): 2 až 3-krát do týždňa, hlavne večer, v neprítomnosti rodičov „byť v službe“ pre prípad, ak by dieťa niečo potrebovalo alebo sa niečo stalo. Babysitting nevyžaduje aktívnu starostlivosť o dieťa zo strany au-pair, ako je vymýšľanie hier a podobne.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>