Opatrovaťeľská práca pre každého
Header

Ďalšie dôležité informácie k au-pair

Prosinec 8th, 2011 | Posted by admin in Au-pairČo sa mi zíde ?

AKO JE TO SO STRAVOU A VARENÍM?

Treba sa pripraviť na to, že stravovať sa budeš podľa zvykov krajiny svojho pobytu. Jedia sa trochu iné jedlá a v trochu inom čase. Ak by si s prispôsobením mala problémy, vysvetli rodine, aké sú stravovacie zvyky u nás a prečo si napríklad veľmi hladná okolo obeda (keď napríklad v Anglicku alebo v USA zjedia iba nejakú maličkosť), alebo prečo nemôžeš zjesť trojchodovú večeru o desiatej (čo majú vo zvyku Španieli)… Väčšina stravovacích nedorozumení sa veľmi ľahko vyrieši, v žiadnom prípade však neočakávaj, že rodina bude pre teba variť iné jedlá ako pre seba. Čo sa týka tvojho varenia, ak zvládneš čaj a praženicu, postupuješ do prvej ligy! Ale vážne, varenie sa od teba očakáva najmä vtedy, keď si sama s deťmi a potrebujete niečo zjesť. Väčšinou sú to raňajky a olovranty alebo nejaké jedlá z polotovarov. Ak zvládaš viac alebo dokonca rada varíš, neváhaj sa tým pochváliť v prihláške!

NÁJDEM SI PRIATEĽOV?

Určite. Najlepším náleziskom priateľov je škola. V škole sa všetci učíte ten istý jazyk, ste na podobnej úrovni a väčšina z vás je au-pair. To znamená, že máte veľa spoločného a navyše každý hľadá priateľov! Ďalším zdrojom možných priateľov sú kontakty na au-pair v okolí, ktoré ti na požiadanie poskytnú naši zahraniční partneri, a do tretice rodina ťa môže so všelikým zoznámiť.

ZVLÁDNEM TO AJ SO ZÁKLADMI JAZYKA?

Rodiny väčšinou mávajú au-pair aj po desať a viac rokov a sú zvyknuté na dievčatá rôznych národností s rôznou znalosťou ich jazyka, ktoré sa u nich rok čo rok striedajú. Sú pripravené na to, že dorozumievanie môže byť v prvých týždňoch ťažké. Nevyhnutne však musíš mať aspoň dobré základy. Máš byť schopná zavolať pomoc, keby sa niečo stalo: požiarnikov, lekára, susedov… Musíš sa vedieť dorozumieť o základných veciach, s ktorými sa v dome budeš pravidelne stretávať. Je dôležité, aby si bola schopná pochopiť, čo ti rodina kázala robiť, aby si sa vedela spýtať na všetko, čo potrebuješ, a mala slovník na rozhovory s deťmi… Najmä keď je tvoja znalosť jazyka slabšia, treba, aby si sa snažila rozprávať s rodinou a okolím. Gramatické chyby neprekážajú a snaha sa veľmi cení. V niektorých krajinách však treba veľmi dobrú znalosť jazyka. Údaj o požadovanom stupni ovládania jazyka nájdeš na stránkach jednotlivých krajín.

NEPREKÁŽA, ZE NEMÁM VODIČSKÝ PREUKAZ?

Vodičský preukaz je povinný len pre pobyty v USA. V ostatných krajinách nie je nutný, v každej krajine je však obrovskou výhodou. Au-pair, ktoré vedia šoférovať, sú mimoriadne hľadané a často dostávajú auto aj na súkromné účely. Ak máš čerpať všetky výhody, nestačí, aby si bola držiteľkou vodičského preukazu, treba, aby si vedela a bola ochotná šoférovať. Rodiny sú väčšinou ochotné poskytnúť väčšie alebo menšie zacvičenie.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>